TARİŞ yeni bir marka hazırlığında!

Hürriyet Gazetesi’nden Jale Özgentürk, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği’nin yeni bir marka hazırlığında olduğunu yazdı.

Tariş’in bu kararının ardındaki nedenler ve markaya yönelik detaylar Jale Özgentürk’ün yazısında:

“TÜRKİYE’de 17 üretici birliği, yani tarım satış kooperatifi var. Uzun yıllar politikacıların elinde oy deposu haline getirilerek batık hale gelen birlikler, 2001’de yeniden yapılanma sürecine girdi. Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası’nın dayatmasıyla destekleri kesilen bu birlikler özerkleştirildi. Tariş bu birliklerden biri hatta ilklerinden. Ege’nin en önemli ürünleri incir, üzüm, pamuk ve zeytinde üreticiyi korumak üzere 100 yıl önce kurulmuş bir birlik.

Bugün yaklaşık 100 bin üreticinin üye olduğu Tariş’in 4 birliği de özerkleştirme politikaları sonrası yeni stratejiler oluşturdu ve kurumsal olarak birbirinden ayrılma kararı aldı.Bugün Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, Tariş Üzüm Birliği, Tariş İncir Birliği ve Tariş Pamuk Birliği faaliyetlerini ayrı ayrı sürdürüyor. Ancak ayrılma bazı karışıklıklara yol açtı. Faaliyet alanları karıştı. Farklı ürünlere yönelen birlikler bazı ürünlerde çakışmaya başladı. Tariş Pamuk Birliği de son yıllarda fason olarak zeytinyağı ve ayçiçek yağı ürettiriyordu.Tariş’in kamuoyunda marka değeri ise Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği’nin 10 yıldır süren markalaşma çalışmalarıyla artmıştı. Tariş Zeytinyağı uzun yıllardır en güvenilir markalar sıralamasının vazgeçilmez markalarından biriydi.

Ancak ağustos ayı sonunda Gıda Bakanlığı bir açıklama yaptı. 300 ürün tağşişli yani sahte çıkmıştı. Bunlardan biri ise Tariş markalı ayçiçek yağıydı.

Tariş markasının tağşişle suçlanması yıllardır süren çalışmalara büyük darbe demekti. Pamuk Birliği her ne kadar açıklama yaparak, diğer birliklerle bağlantısı olmadığını ve ayçiçek yağını fason ürettirdiğini açıklasa da dünya markası olmak için yola çıkan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği ciddi sıkıntı yaşadı.Zeytinyağı Birliği şimdi bu isim karmaşasından ve riskten kurtulmak için çare arıyor. Aldığım bilgilere göre bundan sonra da yaşanması muhtemel bu risklere karşı çare marka değişikliğine gitmek. Tariş Zeytinyağ Birliği Başkanı Cahit Çetin, bunun için yeni marka çalışmalarını başlatmış.Yeni marka büyük ihtimalle Zeytarko olacak… Yani Zeytin Tarım Kooperatifleri’nin kısaltılmışı.

Patenti alınan yeni marka için tüketici tepkileri araştırması yapılıyor. Geçici şişelerle Tariş butik mağazalarında satışa başlamış, ancak etiket ve şişe tasarımı henüz sonuçlanmamış. Tariş markası da kullanılacak, ancak asıl markanın Zeytarko olması planlanıyor.Tariş Zeytinyağ Birliği Başkanı Cahit Çetin’in yıllardır söylediği gibi Tariş birlikleri aynı soyadına sahip dört kardeş. Birinin hatası diğer kardeşleri de vuruyor. Ve marka olmak, pazarda saygınlığı sürekli kılmak kolay değil. Üstelik Türkiye’de sahipsiz kalan üreticinin tek dayanağı, sayıları giderek azalan birlikler. Riski azaltmada en fazla görev de onlara düşüyor!”Zeytinyağı6

Bir cevap yazın