Tarım Bakanı Faruk Çelik’ten 3 önemli açıklama!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım sektörünü ilgilendiren üç farklı konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Rusya ile yaşanan kriz sonrası tarım sektöründe yaşanan ambargoların kaldırılmasına yönelik son gelişmeleri değerlendiren Çelik, kimyasal gübre kullanımına yönelik alınan yeni kararları da açıkladı.

Çelik ayrıca ekmek fiyatlarına zam tartışmaları ile ilgili de son noktayı koydu.

İşte Faruk Çelik’in açıklamaları:

Rusya’nın kısıtlamaları devam ediyor”

Bloomberg News’e açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya ile Türkiye arasında uzlaşma çabası sürerken Türk mallarına yasaklamanın devam ettiğini belirterek, “Maalesef bu süreç tarım ürünlerinde iyi gitmiyor” dedi.

Kasım 2015’te uçak krizi nedeniyle Rusya, Türkiye’nin ihraç ettiği 21 gıda ürünü için ambargo kararı almıştı. Bunun ancak 5’inde (Portakal, mandalina, erik, kayısı, şeftali) ambargo kalktı.

“Dolayısıyla kısıtlamalar devam ediyor. Özellikle domateslerde” diyen Çelik, Türkiye’nin uçak krizi öncesi Rusya’ya 250 milyon dolarlık domates ihracatı gerçekleştirdiğini hatırlatarak, “Şimdi bunlar başka partiler aracılığıyla veya dolaylı olarak üçüncü ülkeler üzerinden tedarik ediliyor” dedi.

Özellikle bu konuda bir adım atılması beklentilerinin olduğunu kaydeden Çelik, ne yazık ki bu adımların henüz atılmadığını ifade etti.

Hem kendisi hem Başbakan Binali Yıldırım’ın son Rusya ziyaretinde konuyu gündeme getirdiğini hatırlatan Çelik, buna rağmen ilerleme kaydedilmediğini belirtti. Çelik, “Umarız bu konu daha fazla gecikmeden, uzamadan çözülür” dedi.

Potasyum nitrat ve sodyum nitrat gübrelerinde yasak kalktı”

Terör örgütleri ile yapılan mücadelede el yapımı patlayıcıların gübre menşeili gerçekleştirildiğini hatırlatan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “8 Haziran 2016 tarihinde nitratlı gübre çeşitlerinin satışını durdurduk. Karar sonrası 484 bin ton nitratlı gübre stoklarda kaldı. Patlama testleri gerçekleştirildi. Testlerin sonucunda potasyum nitrat ve sodyum nitrat gübrelerinde sorun olmadığı görüldü. Bu ikisinin serbest bırakılması kararını almış bulunuyoruz” dedi.

Potasyum nitrat ve sodyum nitrat gübrelerinin piyasada satışı ile ilgili kısıtlamanın söz konusu olmayacağının altını çizen Çelik, “Ancak kalsiyum amonyum nitrat gübrelerinin kullanımını ise son derece kontrollü bir şekilde gerçekleştireceğimizi belirtmek istiyorum. Amonyum nitrat dediğimiz yüzde 33’lük gübrenin tarımsal amaçlı kullanılmasına asla izin verilmeyecek. Amonyum nitrat kesin ve kesin tarımda kullanılmayacak” diye konuştu.

Ekmeğe zam yok”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmek fiyatlarında buğday kaynaklı bir artışın kesinlikle söz konusu olmadığını belirterek, “Bugün itibarıyla ekmeğe zam falan söz konusu değil. Federasyon ile birlikte değerlendiriyoruz, ama diğer girdilerde değişim ne oranda olur bunları da birlikte Federasyon ile konuşarak değerlendirme imkanımız olacaktır” dedi.

Son günlerde ekmek fiyatlarının haksız bir şekilde gündeme taşındığını belirten Çelik, Türkiye’de yıllık buğday tüketiminin 19 milyon 500 bin ton civarında olduğunu, üretimin ise 2016’da 20 milyon 600 bin ton olarak gerçekleştiğini ifade etti. Geçen yılın kurak geçmesine rağmen üretimin tüketimi rahatlıkla karşıladığını vurgulayan Çelik, bu yönüyle buğday fiyatları yönünden endişe edilecek bir durum olmadığını, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) eylül sonunda başlattığı buğday satışlarını sürdürdüğünü, buğday satış fiyatlarında geçen yıla göre herhangi bir artışın söz konusu olmadığını söyledi.

Geçen yıllara ait stokta bulunan 1,5 milyon ton buğdayın satışında yüzde 12’lere varan indirimlerin söz konusu olduğunun altını çizen Çelik, TMO stoklarında bugün itibarıyla 2,5 milyon ton buğday bulunduğunu ve dileyenin istediği kadar buğday alma imkanına sahip olduğunu bildirdi.

Çelik, TMO’nun ekmeklik buğday satış fiyatlarının kalitesine göre ton başına 800-975 lira arasında değiştiğine dikkati çekerek, piyasada Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın ortalama fiyatının ton başına 965 lira olduğunu kaydetti. Çelik, “Ekmek ve un fiyatlarında buğday kaynaklı herhangi bir artışı gerektirecek bir durum söz konusu değildir.” dedi.

Öte yandan düşük kapasiteli üretim yapanları, piyasanın durumunu, son günlerdeki döviz artışını dikkate alarak ilave bir tedbir uygulamasına gittiklerini dile getiren Çelik, “Bugünden itibaren yıllık buğday işletme kapasitesi 20 bin tonun altında olan un fabrikalarına 90 gün vadeli ve vade farksız buğday satışını başlatmış bulunuyoruz. Bu, toplam işletmelerin yüzde 36’sına tekabül ediyor, sayısal olarak da 243 işletmeyi kapsıyor” şeklinde konuştu.

İrfan Donat

Bloomberg HT Tarım Editörü

idonat@bloomberght.com

http://tarimanaliz.com/brezilyali-gida-devi-brf-banviti-neden-satin-aldi/

Bir cevap yazın