Soğanın kendi değil fiyatı göz yaşartıyor

Türkiye genelinde birkaç ay öncesine kadar tarlada kilosu 35 kuruşa alıcı bulan kuru soğanın kilosu markette 3,5 lirayı buldu. Soğanın kendisinden çok artan fiyatı tüketicinin gözünü yaşartıyor.

Üretici tarafından depolardan 1,5 ile 2 lira arasında satılan kuru soğanın, pazar tezgahlarında ve market reyonlarında kilosu 3-3,5 liraya kadar yükseldi.

Bazı üreticiler fiyatlardaki artışı, üretim bölgelerinde baş gösteren soğanda kök çürümesine neden olan hastalığın depolarda da devam etmesine bağlarken, bazı üreticiler ise asıl sebebin depolardaki soğanın piyasaya sürülmemesinden kaynakladığını savundu.

Bu üreticiler, “Normalde bizler burada satışımızı hiç durdurmuyoruz. Ama başka üreticiler fiyatları yükseltmek için spekülatif hareketler yapıyor, ürünlerini satmak istemiyor” iddiasında bulundu.

Amasya Oluzlu Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Çelik, 2015 sezonunda soğan rekoltesinin çok yüksek olduğunu, Polatlı ve Eskişehir bölgesine hasat zamanında fazla yağmur yağması sonucu soğanlarda mantar şeklinde hastalık meydana geldiğini belirtti.

Yıllık ortalama 11 bin ton soğan ürettiklerini kaydeden Çelik, “Normalde bizler burada hiç satışımızı durdurmuyoruz. Ama başka üreticiler fiyatları yükseltmek için spekülatif hareketler yapıyor. Satmak istemiyor. Zaten fiyatlar şu anda çok iyi durumda. Bu fiyatların fazla da ilerleyeceğini sanmıyorum. Ülkemizde yeteri kadar soğan var. Bugün İran’dan soğan gelmiş olsa fiyatı zaten 2 lira. Bu durumda İran’dan soğan gelme şansı en az 1,5 ya da 2 ay yok. Ukrayna’da da soğanlarda  çürük meydana geldiği için ihracat yapamayacak şekilde. ‘Türkiye’de soğan yok’ diye bir şey söz konusu değil. Bunlar spekülatif hareketler. Geldiydi, gittiydi diye insanları panik havasına sokuyorlar. Türkiye’de Adana sezonuna kadar yetecek soğan olduğuna eminim” dedi.

Amasya Suluova Soğan Üreticileri Birliği eski Başkanı Haydar Karaca ise 2015 sezonunda ülke geneli soğan ekimi alanında yüzde 50’ye yakın bir düşüş olduğunu söyledi.

Suluova bölgesinde ilk zamanlar soğan fiyatlarının 35 kuruş ile başladığını ve şu anda ise 1,5 lira civarında satıldığını belirten Karaca, “Soğan şu anda üreticinin elinde. Soğan depolarda az olduğu için böyle bir artış gösterdi. Bu seneki iklim şartlarında dolayı kök çürüklüğü ve başka hastalıklardan dolayı yüzde 50’ye yakın zayiatlar olmuştur. O yüzden de fiyatlar artış göstermiştir. Şu andaki fiyatlar çok büyük rakam gibi görünüyor ama sonuçta bir bardak çay parası. Burada biraz çiftçinin yüzü gülüyor hepsi bu” diye konuştu.

Soğanın kilosunu 1,5 liraya sattıklarını söyleyen Karaca, “Fakat bu rakam hal de 2 liranın üzerine çıkıyor. Tüketiciye yansıyınca da marketlerde 3 liraları buluyor. Bizler üretici olarak İstanbul’da bulunan birçok marketler zincirlerine soğan gönderiyoruz. Depoya da değil direk tezgaha indiriyoruz. Ve bizim soğan sattığımız bu marketlerde soğan 2 liraya satılıyor. Yani aracılar ne kadar azaltılırsa tüketiciye de yansımalar o kadar güzel oluyor” dedi.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – GIDADA ZAM ŞAMPİYONLARI

Bir cevap yazın