Shiva: “Çiftçilerin kendi tohumlarını üretmesi engelleniyor”

Dünyaca ünlü ekoloji, çevre düşünürü, araştırmacı ve aktivist Vandana Shiva, uluslararası şirketlerin izlediği küresel tarım politikalarını sert bir dille eleştirdi.

Yanlış politikalar nedeniyle Hindistan’da yüzlerce çiftçinin intihar ettiğini belirten Shiva, büyük şirketlerin insanlara kendi tohumlarını bile üretme imkanı vermediğini söyledi.Boğaziçi Üniversitesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenin Hrant Dink İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Konferansı’nın konuğu ünlü aktivist Hintli Vandana Shiva, küresel tarım politikaları ve doğal tarımın korunmasının insanlığın geleceği için önemine değindi.

Kendi ülkesi olan Hindistan’daki tarım politikaları ve çiftçilerin söz konusu politikalardan nasıl olumsuz şekilde etkilendiğini anlatan Shiva, tarımda izlenen sistematik politikaların küçük üreticileri topraktan ve kırsaldan nasıl uzaklaştırdığını dile getirdi.

“ÇİFTÇİLER KENDİ İRADELERİ İLE ÜRETEMİYOR”

Shiva’nın konuşmasının en önemli bölümlerinden birini dünyadaki tarım ve tohum politikalarını ilişkin eleştirileri oluşturdu. Dünyada artık çiftçilerin kendi iradeleri ve kendi imkanları ile tohum üretmelerine izin verilmediğini kaydeden Shiva, “Tohumu bile başkaları yapıp sana verecek. Senin kendi başına tohum üretmene bile izin vermiyorlar” dedi. Shiva ayrıca, dünyadaki üretim konusunda kuraklık ve benzeri bahanelerin arkasına saklanılmaması gerektiği uyarısında da bulundu.

Vandana Shiva, biyolojik çeşitlilik ve geleneksel tohumların çok uluslu şirketlerin tahakkümü altına alınmasına karşı çalışmaları ile tanınıyor. İnsanın, kendisini doğadan ve topraktan kopardığını söyleyen Shiva, aynı zamanda savaşların da insanları birbirlerinden ve topraklarından ayrı düşürdüğünü belirtiyor.

BU YAZI DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR”TARIM ARTIK SİYASETİN MERKEZİNDE TARTIŞILMALI”

Bir cevap yazın