Rusya Tarım Bakanı: “Henüz Türk domatesine izin vermeyi planlamıyoruz”

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Rusya hükümetinin Türkiye’den domates sevkiyatlarına izin vermeyi henüz planlamadığını, yerli üreticilerin desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

Tkaçev “Rossiya 24” TV kanalına yaptığı açıklamada, “Hükümetin tavrı olumsuz yönde. Türk üreticiler için domates pazarını açmayı planlamıyoruz. Her şeyden önce kendi üreticilerimizi destekleyeceğiz” ifadesini kullandı.

Rus Bakan, buğday başta olmak üzere Rus tarım ürünlerinin Türkiye’ye sevkiyatına getirilen kısıtlamaları sırtından vurulmak olarak niteledi. Tkaçev, “Biz bunu beklemiyorduk. Bununla bir anlamda sırtımızdan vurulduk. Rusya ve Türkiye’nin ilişkilerinin normale dönmesini çok istiyoruz” dedi.

Rusya’nın Türkiye’ye sevkiyatlar olmadan yaşamayacağını söylemenin yanlış olduğunu söyleyen Tkaçev, “Yeni pazarlar bulacağız, ama ben mantığın üstün geleceğinden eminim. Türkiye de Rus tahıl ürünlerinin alımında ilgili” dedi.

Yerli üreticilerin Rus tarım ürünlerinin Türkiye’ye sevkiyatlara getirilen kısıtlamalardan kaybına değinen Tkaçev, “Bu rakam herkes tarafından biliniyor, neredeyse 1,3-1,5 milyar dolar değerinde. Bu bizim için kötü ama kritik değil. En kötü olasılıkla kendimize yeni pazarlar bulacağız. Türkiye ile orta bir yol bulacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: RUSYA’NIN TARIM STRATEJİSİ

Bir cevap yazın