Rusya, önce narenciye ürünlerine kapıyı açacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’den ihraç edilen ve kısıtlama olan bazı tarım ürünlerinin Rusya’ya tekrar ithalatını açacakları yönündeki açıklamalarının ardından detaylar gelmeye başladı. 

Rusya Federal Tarım Ürünleri Denetleme Ajansı (Rosselhoznadzor) Başkanı  Aleksey Alekseyenko,Rosselhoznadzor’un Türkiye’den ilk olarak narenciye ürünlerinin sevkiyatına izin vereceğini bildirdi.

Alekseyenko, hangi tarım ürünlerine izin verileceği sorusuna, “Narenciye ve sert çekirdekli meyveler, yani Türkiye için geleneksel meyveler, şeftali, erik ve diğerleri” cevabını verdi.

Türkiye’den Rusya’ya meyve teslimatının güvenli bölgelerden ve büyük işletmelerden geleceğini belirten Alekseyenko, “Türk mevkidaşlarımızla geçen hafta görüşmemiz oldu. Haşerelerden arındırılmış bölgelerden ve kontrolümüz altında güvenliği sağlamaya hazır büyük işletmelerden başlayarak meyve teslimatını yeniden başlatma konusunda anlaşmaya vardık” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye’den sebze ve meyve ithalatı yasağının kaldırıldığını açıklamasının ardından değerlendirmelerde bulunan Alekseenko, “İlk olarak narenciye ve diğer meyvelerin sevkiyatına izin verilecek. Sebze konusunda karar heyetimizin önümüzdeki hafta Türkiye’ye yapacağı ziyaret sonrasında verilecek” ifadesini kullandı.

Enerji zirvesi için Türkiye’ye gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün akşam yaptığı açıklamada, “Bugün Rusya hükümeti bir karar aldı. Türkiye’den ihraç edilen ve kısıtlama olan bazı kalemlerin Rusya’ya tekrar ithalatını açıyoruz. Özellikle narenciye ve diğer yaş meyve sebze ve tarım ürünlerini Rus piyasasına açmış olduk. Bu, karşılıklı yarara dayalı bir karar sonuçta. Çünkü Rusya’daki tarım sektörü bu tür tarım ürünlerini üretmiyor. Türkiye’den bu kalemler Rusya’ya ithal edilince bizdeki fiyatlar düşecektir” demişti.

İrfan Donat

Bloomberg HT Tarım Editörü

idonat@bloomberght.com

Bir cevap yazın