Narenciyeyi don vurdu

Yılbaşında Muğla tarafında yaşanan don olayı geçtiğimiz günlerde de Çukurova’nın önemli bir kısmında narenciyeye büyük ölçüde zarar verdi.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 5 dereceye düşmesiyle kendini gösteren don olayının somut etkisi havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkmaya başladı. Çukurova’da yaşanan don yüzünden bahçelerde yüzde 60’a varan oranlarda ürünlerin zayi olduğu belirtildi.

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) ekipleri zarar tespit çalışmalarına başladı.

Adana Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Rifat Karabucak, Çukurova’da geçtiğimiz günlerde etkili olan ve sıcaklıkların sıfırın altında 5 derecelere kadar düştüğü soğuk havalardan narenciye bahçelerinin büyük oranda olumsuz etkilendiğini söyledi.

Soğuk havalar nedeniyle oluşan donun etkisinin hava sıcaklığının arttığı bu günlerde daha çok kendini gösterdiğini ifade eden Karabucak, bahçelerde yüzde 60 oranında ürün kaybı bulunduğunu savundu.

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte TARSİM eksperlerinin bahçelerde ekspertiz yapmaya başladığını vurgulayan Karabucak, “Soğuklar nedeniyle bahçelerde doğru düzgün sağlam bir şey kalmadı. Eksperler iki gündür bizim burada ekspertiz yapıyor. Mandalina, portakal gibi dalında kalan ürünlerde yaptıkları araştırmalarda yüzde 45 ile 60 arası ürün kaybı yaşandığı ortaya çıktı” dedi.

Yaşanan dondan pervanesi olan bahçelerin bile etkilendiğini anlatan Karabucak, “Benim dalında 1,5 TL’ye sattığım W.Murcott cinsi mandalinama şimdi 60 kuruş veriyorlar ve almıyorlar hasarlı diye. 70 kuruştan satacağım portakalıma ise 25 kuruş veriyorlar. Zaten Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle fiyat düşmüştü, bir de ‘don’ etkili olunca perişan olduk. Üretici olarak mağdur durumdayız” diye konuştu.

Bir cevap yazın