Lisanslı depoculuğa teşvikler arttırılıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, lisanslı depoculuğa verdikleri teşvikleri artırdıklarını açıkladı. 

Ürün ihtisas borsasının kurulabilmesi için öncelikle lisanslı depoculuğun olması gerektiğini hatırlatan Tüfenkci, “Dün Bakanlar Kurulu’nda almış olduğumuz kararla birlikte lisanslı depoculuğa vermiş olduğumuz teşvikleri artırıyoruz” dedi.

A Haber’e konuşan Tüfenkci, ürün ihtisas borsaları ve lisanslı depoculuğa yönelik şunları söyledi: “Bu depolarda saklanabilen hububat, baklagil, kuru kayısı, kuru incir, zeytin, fıstık, fındık, zeytinyağı, pamuk, şimdi kuru üzümde de tebliğ çalışmasını tamamlıyoruz. Bu tip ürünlerin yetkili laboratuvarlar tarafından sınıflandırılarak bu depolarda saklanması ve ürünlerini bu depolara teslim eden üreticilere verilen elektronik senetlerin dün kararını aldığımız ürün ihtisas borsalarında işlem görmesi anlamına geliyor. Ürün ihtisas borsalarındaki senetler, bu depolarda depolanan ürünler karşılığı verilmiş senetlerin piyasalarda işlem görmesi. Bu, piyasalara derinlik kazandıracak, üreticilerimizin ürünlerini değerinden ve üzerinden alınmasını sağlayacak. Yabancı alıcıların da buradan ürün alması sağlanacak.”

Söz konusu sistemin kuruluş amacına da değinen Tüfenkci, depolamalardan kaynaklanan ürün kayıplarının önüne geçmek istediklerini söyledi. Ürünlerin değerinde alınıp satılmasını istediklerini kaydeden Tüfenkci, söz konusu piyasanın spekülasyonlara açık olmamasını istediklerini belirtti.

Kara borsacılığın ortadan kaldırılmasını hedeflediklerini kaydeden Tüfenkci, “Özellikle buğday, arpa, nohut hasat zamanında fiyatlar dibe vurmakta. Belli bir süre sonra fiyatlar yükselmeye başlıyor. Bu depolarda depolanan ürünlerin piyasaya arzını kontrollü şekilde sağlanarak piyasalardaki istikrarı sağlamak istiyoruz” dedi.

FINDIKTA BORSA ALMANYA’DA KURULUYOR”

Türkiye’nin fındık, kayısı ve incirde dünyada sayılı ülkeler arasında olduğunu hatırlatan Tüfenkci, “Fındık, kayısıda bir numarayız. Fındıkta borsa Almanya’da kuruluyor. Ürünü ihtisas borsasının kurulması ile bölgenin hatta bazı ürünlerde fiyatların belirlendiği ülke konumuna geçmek istiyoruz. Bunun altyapısını hazırlıyoruz” diye konuştu.

Tüfenkci, borsanın yapısı ile ilgili de bilgi verdi.

Borsa, merkezi Ankara’da olmak üzere 100 milyon lira sermaye ile bir anonim şirket statüsünde kurulacak. TOBB, Türkiye’de faaliyette bulunan 33 borsa, Merkezi Kayıt Kuruluşu, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası ve TMO’nun ortak olduğu bir yapıyla bu borsa kurulacak.

Tüfenkci, “Bu borsada amaçlanan derinliği ve hareketliliği sağladığımız zaman da hem bölgenin tarım ürünlerinde fiyatı belirlenen merkez konumuna geliyor. Hem de bazı ürünlerde dünyada fiyat
belirleyen bir merkez haline inşallah getirmiş olacağız” dedi.

TEŞVİK VE DESTEKLER

Kira ve depo yapım desteğini daha da artıracaklarını kaydeden Tüfenkci, “Yapım aşamasındaki sermayeyi 5 milyondan 10 milyona çıkarıyoruz. Nakliye desteği veriyoruz. Küçük kooperatiflerin depolama maliyetlerini biz karşılıyoruz. Laboratuvar ücretlerini biz karşılıyoruz. Kira bedelinin yüzde 50’sini karşılıyorduk, şimdi yüzde 75’ini karşılayacağız. 5’nci bölge teşviklerinden yararlanacaklar. Elektronik senetlerin bankalara teminat gösterilerek kredi çekilmesi halinde oluşacak faizin yarısını da bizler karşılayacağız” dedi.

Bir cevap yazın