Kırmızı et fiyatlarına ESK hamlesi!

Et ve Süt Kurumu (ESK) 27 Mart pazartesinden itibaren, kasaplara kilogramı 22,5+KDV lira fiyatla taze karkas sığır eti, yemek ve et sanayicilerine de 20,5+KDV lira fiyatla dondurulmuş karkas sığır eti satışı yapacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’de yeterli miktarda kesim olgunluğuna gelmiş kasaplık sığır bulunduğunu belirterek, kesimlik hayvan arzında bir sıkıntı olduğuna ilişkin iddiaları yalanladı.

Buna rağmen son günlerde spekülatörlerin boş durmadığını vurgulayan Çelik, “Kırmızı et piyasasında fiyatlarları tırmandırma gayreti içinde olanları görmezden gelemeyiz. Piyasaları speküle edici girişimlere kesinlikle izin vermeyeceğiz. Et ve Süt Kurumumuz devreye girmiş bulunuyor. Pazartesiden itibaren, kasaplarımıza kilogramı 22,5 lira fiyatla taze karkas sığır eti, yemek ve et sanayicilerine de 20,5 lira fiyatla dondurulmuş karkas sığır eti satışı yapılacak” değerlendirmesinde bulundu.

ESK’nın web sitesinde yer alan taze karkas sığır eti satış duyurusuna göre;

*** Taze Karkas Dana Etlerin satışına 27/03/2017 tarihinden itibaren başlanılacak.

*** Müracaatlar Sakarya, Sincan ve Yozgat Et Kombinası Müdürlüklerince yapılacak, satışlar bu kombinalardan ger.ekleştirilecek.

*** Taze Karkas Dana Eti Satış fiyatı 22,50 TL/Kg + KDV olacak. Satışlar peşin bedelle veya Kredi Kartı (VISA) ile gerçekleştirilecek. (Mal bedeli Kombina Müdürlüğünün belirleyeceği hesap numarasına yatırılacak.)

*** Kasaplar, Kurumdan satın aldıkları karkas etleri perakende olarak (kıyma 32,00 TL/Kg., Kuşbaşı 34,00 TL/Kg. KDV dahil fiyatlardan) satışa sunacak. Çeyrek veya bütün karkas olarak piyasaya satış yapamayacak. Böyle bir durumun tespiti halinde o işletmeye et satışı durdurulacak.

ESK’nın web sitesinde yer alan dondurulmuş karkas sığır eti satışına yönelik duyurusuna göre;

*** Dondurulmuş Karkas Dana Etlerinin satışına 27/03/2017 tarihinden itibaren başlanılacak.

*** Müracaatlar, Sakarya ve Sincan Et Kombinası Müdürlüklerine yapılacak, satışlar bu kombinalardan gerçekleştirilecek.

*** Dondurulmuş Karkas Dana Eti satış fiyatı 20,50 TL/Kg + KDV olup, satışlar peşin bedelle veya Kredi Kartı (VISA) ile gerçekleştirilecek. (Mal bedeli Kombina Müdürlüğünün belirleyeceği hesap numarasına yatırılacaktır.)

*** Satışı yapılacak toplam ürün miktarı Kurumun stok durumuna göre firma bazında aylık maksimum 50 tonun üzerinde olmayacak.

*** İsteklilere, işletme kapasite raporunun üzerinde satış yapılmayacaktır.

ESK’nın duyurularının detaylarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://www.esk.gov.tr/upload/Node/12952/files/TAZE_KARKAS_SATIS_ESASLARI.pdf

http://www.esk.gov.tr/upload/Node/12953/files/DON_KARKAS_SATIS_USULU.pdf

İrfan Donat

Bloomberg HT Tarım Editörü

idonat@bloomberght com

 

Bir cevap yazın