Hisarlar Makina Hintlilere satıldı

Hintli endüstri topluluğu Mahindra & Mahindra Türkiye’de bayi ağına sahip olmak ve Avrupa’daki tarım makinaları ürünlerinin sayısını artırmak için tarım makinaları üreticisi Hisarlar Makina’nın yüzde 75.1’ini satın aldı.

Hisarlar Makina Türkiye’nin ilk yerli 4×4’ünü üretmişti.

Hintli şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, anlaşmanın mali değer veya ayrıntıları yer almadı. Ancak Mahindra’nın Hisarlar’a 71 milyon lira sermaye katkısı yapacağı ve yaklaşık üç ayda tamamlanmasının beklendiği belirtildi.

Şirketin yönetim kurulunda çoğunluğu Mahindra’ya verecek anlaşma çerçevesinde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) da payını yüzde 18.7’ye yükseltecek ve yönetim kurulunda temsil edilecek.

Şirketin sahibi Türker ailesinin ise payı yüzde 6.2 olacak. Mahindra’nın satın almasıyla birlikte Franklin Templeton grubuna ait Darby adlı özel sermaye fonu da şirketten çıkmış olacak.

Açıklamaya göre Ziraat makinaları, traktör kabini ve parçaları üreten Hisarlar Makine, 208 milyon lira olan 2015 satış gelirlerinin yüzde 35’ini ihracattan sağladı. Türkiye’de iki üretim tesisi ve 85 bayiden oluşan dağıtım ağı olan şirket 820 kişiye istihdam sağlıyor.

1974’TE TEMELLERİ ATILDI

Hisarlar Makina’nın kuruluş tarihi 1974 yılına uzanıyor.

Firma Türkiye’nin ilk yerli 4×4 arazi aracı TURKAR’ı üretmekte.

Türkiye’ nin ilk traktör kabini imalatı, 1985 yılında Türkiye’ nin ilk toprak işleme makinası imalatı ve 1988 yılında Hollanda’ya iş makinası kabini ihracatı şirketin ilkleri arasında yer alıyor.

Yaklaşık 55 bin metrekarelik üç farklı yerleşkede üretim tesisleri bulunan Hisarlar, dünya devleriyle partnerlik de yapıyor.

Traktör ve İş Makinası Emniyet Kabinleri, Tarım Makinaları ve Metal Fabrikasyon üretimlerinin yanında Türkiye’ nin ilk 4×4 Arazi Aracı TURKAR’ı da üreten şirket yaklaşık bin kişiye istihdam sağlıyor.

Son 6 aylık süreçte, Borajet, Peyman, Polisan ve Banvit gibi devler satıldı.

http://tarimanaliz.com/tarim-4-0/

Bir cevap yazın