Gülün pabucu dama atıldı, karanfil moda oldu

Süs bitkileri üretimi giderek artan Türkiye’de 2015 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 1,5 milyar adet süs bitkisi üretildi. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de 2011 yılında yaklaşık 11 bin 418 dönüm olan süs bitkileri ekili tarım alanı, 4 yılda yüzde 305 artarak 46 bin 197 dönüme çıktı.

2011 yılında 1 milyar 44 milyon olan süs bitkileri üretimi de 2015 sonunda 1 milyar 555 milyon adete yükseldi.

Üretimin yaklaşık 3’te 2’sini kesme çiçek, kalanını da iç mekan süs bitkileri, çiçek soğanları ve dış mekan süs bitkileri oluşturdu. Kesme çiçek üretiminin yarısından fazlası karanfil üretiminden oluştu.

Karanfil üretimi 591 milyon adedi aşarken, bunu 130 milyon adetle gerbera, 93 milyon adetle gül (kesme), 42 milyon adetle kasımpatı (krizantem) ve 41 milyon adetle lale takip etti.

Söz konusu dönemde, 451 milyon adet dış mekan süs bitkisi, 41 milyon adet iç mekan süs bitkisi ve 27 milyon adet de çiçek soğanı üretildi.

2011 yılında 24 milyon adet düzeyinde olan lale üretimi, 4 yılda yüzde 74 artarak 2015 sonunda 41 milyon adeti aştı.

“GÜLÜN CAZİBESİ KALMADI”

Çiçek trendleriyle ilgili bilgi veren Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, süs bitkileri sektöründe de aynı tekstilde olduğu gibi trendler ve her yıl moda olan çiçek ve renkler olduğunu söyledi.

Hollanda başta olmak üzere çiçek üretici ülkelerde yeni dönem trendleriyle ilgili defileler düzenlendiğini belirten Bağdatlıoğlu, Süs Bitkileri Tanıtım Grubu olarak Türkiye’de de süs bitkilerine yönelik defileler düzenlemeyi planladıklarını bildirdi.

“Örneğin dünyada artık gülün cazibesi kalmadı, fiyatları da düştü, karanfil ise eski popülaritesine gelmeye başladı” diyen Bağdatlıoğlu, Etiyopya’dan Kolombiya’ya kadar birçok ülkenin çok fazla gül ürettiğini, gül fiyatlarının da ciddi şekilde düştüğünü kaydetti.

İnsanların artık değişik çiçeklere yöneldiğini kaydeden Bağdatlıoğlu, “İnsanlar artık doğada üretilen çiçekleri istiyor, farklı aranjmanlar istiyor. Fuarlarda gördüğümüz kadarıyla 2017’de süs bitkilerinde pastel renkler, çoklu renkler moda olacak” diye konuştu.

Çiçekte her rengin bir anlamı olduğunu, bu nedenle her rengin satışının çok yükseldiği dönemler olduğuna da işaret eden Bağdatlıoğlu, örneğin yılbaşında kırmızı renklerin, Anneler Günü’nde pembe renklerin, Öğretmenler Günü’nde karışık doğa renklerinin daha çok satıldığını dile getirdi.

Bir cevap yazın