Gübrede reçeteli dönem

Terör örgütlerinin patlayıcı olarak kullandıkları nitratlı gübrelerle ilgili yeni düzenleme yapıldı. Yeni düzenlemeyle, kontrollü satışına izin verilen gübreler, e-reçete ile satılacak. Hem gübreyi kullanan çiftçi hem satıcı kayıt altına alınacak.

Yeni düzenlemeye göre gübre üreticisi ve ithalatçısı firmalar, sevkiyat işlemlerini Gübre Kayıt ve Takip Sistemi üzerinden yapacak. Gübre Kayıt ve Takip Sistemi’ne kayıtlı olmayan dağıtıcılara ve bayilere sevkiyat yapılmayacak. E-reçete ile alınan gübrelerin kullanımı da tarladan izlenecek. Bayiden bayiye Kalsiyum Amonyum Nitrat gübre satışı kesinlikle yapılmayacak. Satış sırasında e-reçete üzerineki bilgiler çiftçi ve satıcı tarafından imzalanacak. Gübre için, “Çiftçi Yol Kontrol Belgesi” düzenlenecek. Tarım müdürlükleri, tarlaya uygulanan gübre miktarını Gübre Kayıt ve Takip Sistemi’nde yer alan, “Gübre Uygulama Ekranı”na kaydedecek. Bakanlık düzenlemeleriyle Amonyum Nitrat (yüzde 33 AN) gübresinin tarımsal amaçlı kullanımı tamamen yasaklanırken, Kalsiyum Amonyum Nitrat (yüzde 26 CAN ve yüzde 21 CAN) gübrelerinin çiftçilere satışına ise kontrollü olarak izin verildi.
İGSAŞ Genel Müdürü Turan Tok, yüzde 26’lık gübre çeşidine sınırlı izin verilmesini çiftçi adına olumlu karşıladıkların belirterek, “Yüzde 33 nitrat, terör olaylarında kullanıldı. Yüzde 26’nın terörde kullanıldığını hiç duymadık” dedi.

Tok, e-reçetenin uygulanmasında karşılaşılabilecek sorunları kolaylaştıracak çözümleri de mutlaka bulacaklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Toprağa atılması il-ilçe müdürlükleri nezaretinde olacak. Nereden baksanız kullanım 1 milyon tonun üzerine çıkacak. ‘Alırken şuraya gireceksin, şu şekilde yükleyeceksin’ bölümünü üretici olarak biz aşarız. Tarlaya atımının kontrolünün ise güç ve zahmetli olacağını düşünüyoruz.”

Gübreyi memurla atacaklar

Çiftçiler, aldıkları gübreyi tarlaya atmak için e-reçeteleriyle il veya ilçe tarım müdürlüğüne başvuracak. Müdürlük, başvuruları inceledikten sonra çiftçilere gün verecek. Gübre tarlaya atılırken, çiftçiyle birlikte tarım müdürlüğünden tarım danışmanı ya da görevlendirilecek bir başka personel hazır bulunacak. Gübre atıldıktan sonra iki taraf da e-reçete’nin arka yüzüne ne kadar gübre kullanıldığını ve tarihi yazarak imza atacak. Kullanılan gübre, bakanlığın sistemine işlenecek.

Kaynak: Mithat Yurdakul / Milliyet

Bir cevap yazın