Gıdada akıl almaz hileler

Türkiye Ziraatçiler Derneği (TZD), gıda sektörüne yönelik yapılan taklit ve tağşişlere dikkat çekerken gıdada yapılan akıl almaz hileleri açıkladı.

Türkiye’de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına kayıtlı gıda üreten işletme sayısının yaklaşık 40 bin iken, gıda satan ve dağıtan iş yeri sayısının ise 500 bin civarında olduğunu hatırlatılırken sektörün onda dokuzunun kayıtdışı olduğuna vurgu yapıldı.

TZD Başkanı İbrahim Yetkin, beş bin civarındaki denetim elemanı esas olarak kayıtlı işyerlerinde denetim yaparken kayıtdışı işletmelerin serbestçe faaliyete devam ettiğini kaydetti.

Hileli gıda imal edenler ve satanlar zaman zaman yakalansa ve teşhir edilse bile bunun caydırıcılığı olmadığını kaydeden Yetkin, “Çünkü hileli gıda genellikle marka değeri olmayan ucuz gıdalarda yapılıyor. Kâr oranı çok yüksek olduğu için tüm riskler göze alınıyor” dedi.

İşte TZD’nin sıraladığı gıda ürünleri ve bu ürünlerde yapılan hileler:

 ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağına pamuk, ayçiçeği, kanola vb. bitkisel yağ karıştırılıyor.

– Ancak sabun üretiminde kullanılabilecek yüksek asitli yağlar “ısıl işlem”den geçirilip “natürel sızma zeytinyağı” diye satılıyor.

– Zeytinyağının küspesinden elde edilen prina yağı kolon sızması diye adlandırılan yöntemle zeytinyağının içine karıştırılıyor.

SÜT ve SÜT ÜRÜNLERİ

– Sütün öz yağı alındıktan sonra yerine yağlı süt izlenimi verecek şekilde katı/margarin yağ karıştırılıyor.

– Bayat ya da sağlıklı bir şekilde korunmamış sütler kayıtdışı olarak satın alınıp şarküteri ürünleri yapımında kullanılıyor.

– Peynir altı suyundan ve süt tozundan ‘yapay süt’ imal ediliyor.

– Süt kullanılması gereken ürünlerde (UHT süt ve yoğurtlarda) süt tozu kullanılıyor.

– Büyükbaş hayvan yağından elde edilen jelatin toz halinde yoğurda katılarak yoğurt kıvamlı hale getiriliyor ve ‘köy yoğurdu’ olarak satılıyor.

– Tereyağına patates ve margarin karıştırılıyor.

– Ufalanmış peynir birleştirilip yeniden kalıplanıyor

– Yağı alınmış peynire bitkisel yağ karıştırılıyor

– Küf tutmuş ve bayatlamış peynirler eritilerek krem (eritme) peynir haline getiriliyor.

– Nişasta ve bitkisel yağ katılmış döküntü beyaz peynirler yağlı tulum peyniri olarak satılıyor.

ET ve ET ÜRÜNLERİ

– Et terbiye edilirken su katılarak ağırlaştırılıyor. Bu et tencereye girdiğinde ağırlığının yaklaşık yüzde 20 sini kaybediyor.

– Gayri sıhhi koşullarda üretilen ya da saklanan salam ve sosis gibi ürünlerde “Salmonella” ve “Listeria” adı verilen virüsler üreyebiliyor.

– Salam, sosis ve sucukların içine baharatla katılmış soya, hayvansal etsel atıklar, akciğer ve benzeri iç organlar karıştırılıyor.

– Tavuk dönerin içine tavuk derisi, bağırsak, paça ve sakatat baharatlanarak karıştırılıyor.

ÇAY

Türkiye’ye giren kaçak çay miktarında son yıllarda büyük bir artış görülüyor. Kaçak ürün girişi doğası gereği denetim dışı olduğu için bu ürünlerde sahtecilik çok daha yaygın görülüyor. Yerli çay üretimi sırasında depolama dönemi çok önemli. Depolarda uygun koşullarda muhafaza edilmediği için küflenmiş çaylar kullanıma sokuluyor.

BAHARAT

– Kırmızı bibere kiremit tozu ya da kimyasal boyalarla renklendirilmiş ‘yabancı maddeler’ katılıyor.

– Bitkisel baharatların içine kurutulmuş otlar karıştırılıyor.

Bu haber ilginizi çekebilir — TARIMDA 2015 TABLOSU

Bir cevap yazın