Gıda fiyatları düşecek mi?

Tüketicilerin çarşı, pazar ya da markette alışveriş yaparken cevabını en çok merak ettiği soruya Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yanıt verdi. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda Komitesi tarafından somut tedbirlerin hayata geçirildiğini belirterek, “Önümüzdeki aylarda, gıda enflasyonunda istikrarsızlığa yol açan ürünlerde tedbirlerin etkileri daha net görülmeye başlanacak” dedi.

Zeybekci, Twitter hesabı üzerinden gıda enflasyonun seyrine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Fiyat istikrarının sağlanması konusunda hükümetin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na desteğinin artarak devam ettiğini belirten Zeybekci, yakın dönemde enflasyondaki yükseliş ve oynaklığın en önemli belirleyicilerinden birinin gıda enflasyonu olduğunu hatırlattı.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, “Enflasyonda artışa neden olan gıda fiyatlarının düşürücü etkisinin ön plana çıkması için istikrarlı bir seyir izlemesi önceliklerimizdendir. Gıda Komitesi tarafından gerçekleştirilen somut tedbirler hayata geçirilmektedir. Önümüzdeki aylarda, gıda enflasyonunda istikrarsızlığa yol açan ürünlerde tedbirlerin etkileri daha net görülmeye başlanacaktır. Gıda enflasyonunun, hedef enflasyon seviyesine daha da yaklaşacağını göreceğiz” dedi.

Hatırlanacağı üzere  ‘Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’ özellikle işlenmemiş gıda ürünlerindeki yüksek fiyat seyrini kontrol altına alabilmek adına Aralık 2014’te kurulmuştu.

TÜFE HESAPLAMASI DEĞİŞECEK Mİ? 

Twitter’dan yaptığı açıklamada TÜFE hesabına yönelik değişim sinyali de veren Zeybekci, “TÜFE hesaplanırken ‘gıda ve alkolsüz içecekler’ grubu için kullanılan ağırlık oranının, ülkemizle benzer kişi başı GSYİH oranına sahip ülkelerin kullandığı oranlarla uyumlu hale getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

 

 

Bir cevap yazın