“Gençleri tarıma yönlendirmezsek tarım biter”

Türkiye’de kırsal nüfusun hızla kentlere göç etmesi ve gençlerin tarım sektörüne sıcak bakmaması gelecekte önemli riskleri de beraberinde getiriyor. 

Gençlerin tarım ekonomisine geçmesi için teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizen Reis Gıda Başkanı Mehmet Reis, “Tarımda yaşlı bir nüfus çalışıyor, gençler ise şehirlerde iş arıyor. Gençleri tarım sektörüne yönlendirmezsek tarım biter; tarım biterse hayat biter” dedi.

Çiftçilerin yaşam standardını güvence altına almanın, aynı zamanda toplumun gıda ihtiyacını güvence altına almak anlamına geldiğini anlatan Mehmet Reis, Gençlerimizin doğduğu yerde doymalarını sağlarsak; ülkemizin iç tüketimi için ihtiyacımız olan gıda üretimini yaparız, nüfusun sosyal ve ekonomik olarak daha refah içinde yaşamasını sağlarız, işsizliğin önüne geçeriz ve dünyaya daha çok gıda ihracatı yaparak cari açığa çare oluruz. Geleceğimiz olan genç nüfus, kesinlikle tarım ekonomisine geçmek için teşvik edilmelidir. Çünkü, her ülkenin kendi topraklarında, iç tüketimini karşılayacak kadar gıda üretimi yapması gerekir. Hiçbir ülke beslenmek gibi yaşamsal bir konuyu başka bir ülkeden ithal ederim diyerek, ihale edemez” dedi. 

“TARIM BİLİNÇSİZ ŞEKİLDE YAPILIYOR”

Bilinçsizce yapılan ilaçlama ve gübre kullanımı, aşırı sulama gibi nedenlerin toprağın verimsizliğine yol açtığına dikkat çeken Mehmet Reis, diğer taraftan kentleşme, sanayi tesisleri, madencilik gibi faktörlerin, tarıma elverişli ekilebilir alanları yok etmekte olduğunu söyledi.

Dünyadaki toprakların yüzde 33’ünün verimsiz durumda olduğuna işaret eden Mehmet Reis, küresel ısınma, yağışların azalması, yer altı sularının çekilmesi gibi onlarca nedenin, tarım alanları çok ciddi tehdit etmeye devam ettiğini açıkladı.

Dünya genelinde olduğu gibi, ülkemizde de kentlerde yaşayan nüfusun kırsalda yaşayan nüfusu geçtiğini belirten Mehmet Reis, “Ülkemizde 1927 yılında nüfusunun %76’sı kırsal kesimde yaşarken; 2015 yılına gelindiğinde nüfusun %25’i kırsal kesimde yaşıyor oldu. Kırsal kesimde yaşayan nüfus ile kentlerde yaşayan nüfus, yer değiştirdi ve kentlere olan göç devam ediyor” uyarısında bulundu. 

One comment

  • Kenan Asan

    Pazar esnaflarına değer verilmeli,bundan kastım zor imkanlarla bizim için,bir anlamda da kendi geçim kaynakları olduğu için.Çoğu da halden alıyor,bu da hazırcılığı tetikliyor.Buda kapitalizmin işine geliyor.Haliyle yeni nesilde hazırcı yetişiyor.Tespit doğru,yeni nesile önem verilmeli,tarım canlandırılmalı.

Bir cevap yazın