Fındıkta rekolte tahmini 468 bin ton!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016 yılı fındık rekoltesi tahminini 468 bin ton olarak açıkladı. 

Geçen yıla oranla 180 bin tonluk bir düşüşün yaşandığını belirten Bakan Çelik, fiyatların da yüksek olmasının beklendiğini duyurdu.

2016 yılı tahmini fındık rekoltesini açıklamak için basın toplantısı düzenleyen Bakan Faruk Çelik, geçen yıl tahmini rekoltenin 650 bin ton hesaplandığını belirtti.

Çelik, düşük rekolte tahminini Karadeniz bölgesinde yaşanan don olaylarına bağladı. Çelik, fiyatların da bu yıl yüksek olmasının beklendiğini söyledi.

Bundan sonra rekolte açıklamasının tek elden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Temmuz ayının ilk yarısında yapılacağını ifade eden Bakan Çelik, bu kararla sektördeki kargaşanın da önüne geçileceğini belirtti.

“AÇIKLANAN REKOLTE TAHMİNİNİN ARKASINDAYIZ”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in 2016 yılı tahmini fındık rekoltesinin 468 bin ton olduğunu açıklamasının ardından değerlendirmelerde bulunan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Açıklanan rekoltenin arkasındayız” dedi.

Daha önce 2016 yılı fındık sezonunda Ocak ayında küllemenin de etkisiyle beraber karanfil sayısının da azaldığını kamuyu ile paylaştıklarını belirten Karan, “Külleme hastalığının da etkin rol oynadığı rekoltenin düşük olacağını tahmin edebiliyorduk. Bugün geldiğimiz noktada açıklanan rekolte rakamlar her şeyden önce inandırıcıdır. Tarım Bakanlığı nezdinde kurulan bir komisyon tarafından tespit edilen bir fındık rekoltesi için bizim de arkasında durabileceğimiz bir fındık rekoltesi. Fakat ürünün az olması üreticiler açısından kötü ama fiyatlara yansıyacağını düşündüğümüz açıdan da bizim için önemli gözüküyor. Bundan sonra ki yıllarda küllenme hastalığı ile mücadele etmezsek fındık rekoltesinin Türkiye’de bundan sonra ki yıllarda düşük olacağı beklentisi içerisindeyiz. İnşallah üreticimiz açısında hayırlı olur ve uğurlu olur bu rekolte tahmini” dedi.
“Bundan sonraki süreçte fındık fiyatını 10 TL olarak bekliyoruz” diyen Karan “Bu rekolte tahmininde Giresun Ziraat Odası olarak arkasında duracağımızın da bilinmesini isteriz. Rekolteyi kamuyu da tahmin etmeye başlamıştı. Bayramdan önce 8 TL civarına çıkan fındık fiyatı bugün Giresun piyasasında 9,5 liraya kadar alıcı bulmakta. Fiyatta iyileşme başladı, biz ilerleyen günlerde 10 liranın üzerine çıkacağını tahmin etmekteyiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın