Bakan Çelik: Et ithalatına sıcak bakmıyoruz

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’ten, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın et ithalatı gerçekleşeceğine yönelik açıklamalarının ardından “Et ithalatına sıcak bakmıyoruz” açıklaması geldi.

Bakan Çelik, kırmızı et üretiminin 1 milyon ton olduğuna dikkati çekerek, ihtiyacın ise 1 milyon 300 bin ton olduğunu, dolayısıyla 300 bin ton kırmızı et açığının bulunduğunu söyledi.

Çelik, söz konusu bu açığın 1-2 yıl içinde kapatılması için bakanlık bünyesinde yoğun çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Şimdi kırmızı etle ilgili stoklarımızda, et-süt kurumunun stoklarında 7 bin ton et varken ve piyasaya bu verilirken, hiçbir gerekçesi de yokken maliyetler de elimizdeyken bu fiyatları siz ne adına yükseltiyorsunuz? Üreticinin lehine mi? Üretici, şu anda memnun ama bu arada son bir ayda fiyatları artırarak, ne yapmak istiyorsunuz? Et ithal edilsin mi istiyorsunuz? Biz et ithalatına sıcak bakan bir yaklaşımda değiliz. Et, ithal etmeyelim. Üreticimizi seviyoruz, hayvan varlığımızın artması gerekiyor” dedi.

BAKAN ÇELİK SPEKÜLATÖRLERİ SUÇLADI

Et fiyatlarının artışında spekülatörleri suçlayan Çelik, üreticiye de mesaj gönderdi. Çelik, “Hiç gereği yokken et sorunu, sıkıntısı yaşanmıyorken, siz bu fiyatı artırıyorsanız, tabi ki tüketiciyi korumak durumundayız. Et ithalatı, üreticiyi baltalamak, üreticiyi sıkıntıya sokmak için değil bu spekülatörlere ders vermek için elimizde tuttuğumuz bir şeydir. Onun için ahırlarınızı doldurun, hiç çekinmeyin, biz üreticilerden yanayız” diye konuştu.

“Birileri zamanlı zamansız bir şekilde hayvan kesimini artırmak, yaza doğru daha büyük sıkıntılar oluşturmanın hesabını yapabilir. Bu oyuna gelmeyin” diyen Çelik, kırmızı et maliyetlerini bildiklerini, aktardı.

“İTHAL ET HEVESİNDE DEĞİLİZ”

Çelik, üreticinin yanında olacaklarına işaret ederek, “Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Bu spekülatörleri bakanlık ve üreticiler olarak birlikte aradan çıkarmamız, derslerini vermemiz gerekiyor. 78 milyon, bunların oyuncağı olamaz, bunlar 78 milyonun sofrasıyla oynayamazlar, oynatmayız. Onun için her zaman spekülatörlere karşı ithal imkanı hazır olacak. Yeni kararlara ihtiyaç duymadan, anlık olarak piyasaya müdahale edecek imkanları elimizde tutacağız” açıklamasında bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR SOĞANIN KENDİSİ DEĞİL FİYATI GÖZ YAŞARTIYOR

“Hükümetin et ithal etmek hevesinde” olduğu algısının doğru olmadığına değinen Çelik, spekülatif kazançların önüne geçmenin görevleri olduğunu bildirdi.

Çelik, ülkede 3 milyon çiftçi olduğunu, yaklaşık 114 milyon ton bitkisel üretim gerçekleştirdiğini, bunun da güzel bir rakam olduğuna değinerek, “İthalat ve ihracatımız dün açıklandı. Tarımsal ihracatımız 17,5, ithalat 16 milyar civarında. Bu rakamlara baktığımızda tarım ve hayvancılık alanında daha kat etmemiz gereken çok mesafe olduğunu görüyoruz” dedi.

 

“EKMEĞİN 1 VE 1,25 KURUŞA SATILMASINI KABULLENMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Çelik, “Nihai olarak bayi karı, fırıncının karı, sigortası, yol masrafı, ham maddesi de mayası da aklınıza ne geliyorsa hepsi, bütün karları içinde maliyeti ve nihai satış fiyatı, 61 kuruş olması gereken ekmeğin bugün 1 ve 1,25 liraya satılıyor olmasını kabullenmek mümkün değildir” dedi.

Enflasyonun yüzde 24’ünü gıda fiyatlarının belirlediğini vurgulayan Çelik, “Son dönemlerde özelikle ekmek ve kırmızı et fiyatlarındaki düzenleme ve yükselişler, kamuoyunda yoğun bir şekilde gündem oldu. Ekmek fiyatları, yüzde 33 civarında bir artış gösterdi son 20 günlük, 1 aylık dönem içinde. Neden bu fiyat artışının bu oranda gerçekleştiğine baktığımızda bunu doğrulayacak bir verinin olmadığını açıkça ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

“MELİH BEY’E SESLENİYORUM: BİRAZ FAZLA KÂR EDİYORSUN”

Bakan Çelik, ekmek maliyetlerine yönelik hesaplamaları da yaptıklarını belirterek şunları söyledİ. “Çıkınız, söyleyiniz, buğday fiyatında geçen yıla bu yıl arasında nasıl bir artış oldu ki yüzde 33’lük ekmeğe, halkın temel, zaruri ihtiyacı olan ekmeğe böyle bir zam yaptınız? Bir veri var mı elinizde? ‘Asgari ücret’ diyorsunuz, asgari ücretin ekmek fiyatına yansıması yüzde 6’dır. Ekmek maliyetini çıkardık; gram gram, kuruş kuruş ekmeğin maliyeti 48 kuruş. Eğer 10 bin ekmek üretiyorsanız maliyeti 48, 5 bin ekmek üretiyorsanız maliyeti 54 kuruş. Tek tek, kalem kalem yazmışız. Bursa Büyükşehir Belediyesi, 62 kuruşa 250 gram ekmek satıyor. Bizdeki maliyetlere göre, elektrik ve doğalgaz maliyetlerine baktığınızda, 60-61 kuruş civarında nihai bütün karları da ilave ettikten sonra bir maliyet oluyor ve bunun üzerinde kar ederek, Bursa Büyükşehir Belediyesi bu satışı gerçekleştiriyor. Ankara Büyükşehir Halk Ekmek de 75 kuruşa 250 gram ekmek satıyor, ‘Kâr ediyoruz’ diyor. Doğru. Buradan Melih Bey’e de sesleniyorum, biraz fazla kar ediyorsun, biraz indir. Vatandaşın zaruri ihtiyacı bu.”

Çelik, ekmeği 1 lira ve 1 lira 25 kuruşa satanların bunu hangi gerekçeyle yaptıklarını izah etmeleri gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın