Bakan Çelik: Ette tavan fiyat için uzlaşmaya vardık

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Karkas et, kasapta satılan kıyma, kuşbaşı için tavan fiyatta uzlaşmaya vardık” dedi. Buna göre kıymanın kilosu 32, kuşbaşı etin kilosu ise 34 liradan satılacak.

Çelik, “Kırmızı ette girdi maliyetlerinin aşağı çekilmesi için değerlendirme yaptık. 50 bin ton et ithal etme imkânımız var” açıklamasında bulundu.

Çelik,”Kırmızı et sektörü temsilcileriyle aldığımız karar gereği karkas yağsız et tavan fiyatının 23,3 lira, yağlı et tavan fiyatının 21,8 lira, kıymanın tavan fiyatının 32 lira, kuşbaşı etin tavan fiyatının ise 34 lira olmasıyla ilgili fikir birliğine vardık” diye konuştu.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Ahmet Hacı İnce, Kırmızı Et Üreticileri Derneği Başkanı Bülent Tunç ve Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ’ın katıldığını toplantı sonrası açıklama yapan Bakan Çelik, 5-6 aylık izleme döneminin ardından tekrar sektör ile bir araya geleceklerini söyledi.

“SPEKÜLATÖRLERE KARŞI ELİMİZ GÜÇLÜ OLMALI”

Tavan fiyatları belirlemelerinin altında yoğun bir şekilde bazı spekülatörlerin et ithalatı ile ilgili üretici ve besicileri yanlış bazı bilgilerle onu üretimden vazgeçirecek, üretim kapasitesini daraltacak bazı değerlendirmelerin kırmızı et sektörü ve bakanlık açısından rahatsız edici bir durum olduğuna dikkat çeken Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu spekülatörlere karşı elimiz güçlü olması gerekiyor. Bir yönüyle üreticimizi, besicimizi korurken diğer yandan da spekülatörlere de yol açmamamız gerekiyor. Bugün aldığımız karar üreticimizi, besicimizi korumaya yönelik birlikte taşın altına elimizi koyma kararıdır. Yoksa, piyasada var olan maliyetleri dikkate almadan, ithalata dayalı ve üreticinin üretimden çıkmasını sağlayacak bir yaklaşımı, sektörle beraber doğru bulmadığımızı ve bu kararı birlikte almamızın gerekliliğini paylaştığımız için. Bir bakanlık zorlaması değil, serbest piyasaya müdahale şeklinde değil aksine serbest piyasa aktörleri olarak bu alanda birlikte adım atılması, yürünmesi ve havyan varlığımızın artarak devam etmesi noktasında bir yaklaşımın gerekliliği olarak bu kararları almış olduk.”

YAPISAL DEĞİŞİKLİKLERE GİDİLECEK

Bakan Çelik, bu buluşmanın kırmızı et piyasası açısından ortak bir iradenin ortaya konması açısından son derece önemli olduğunu belirterek, kısa vadede bunun getirileri olacağını, orta vadede birlikte çalışmada hayvan varlığının planlanması, sektörün geleceğe bakışı açısından bu ortak iradenin çok önemli olduğunu kaydetti.

Yapısal değişikliği sağlayacak bazı tedbirleri alacaklarını de toplantıda değerlendirdiklerini ifade eden Faruk Çelik, “Özellikle sözleşmeli üretim başta olmak üzere, finansal erişim konusu ve sübvansiyonlu kredi yine başta olmak üzere bu konuda kredinin kullanılmasını yaygınlaştırmaya dönük çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Yine orta vadede havan sayısını artırmaya yönelik bakanlık olarak çok daha aktif şekilde tedbirler alacağımızı paylaştık. Girdi maliyetleriyle ilgili yemde KDV’nin sıfırlanması durumu gerçekleşmişti; bunun piyasaya yansımaları kendilerinden dinledim” dedi.

İTHALAT SİLAHINI GÖSTERDİ

Çelik, bütün sektör temsilcileri olarak belirledikleri bu tavan fiyatları esas alarak piyasada varlıklarını sürdürmenin doğru olacağını, hem sektör açısından hem hayvancılığın gelişimi açısından bu yaklaşımın doğru olduğunu belirterek, spekülatörlere, gelecekte havan varlığını sağlıklı kılacak aykırı davranışa girmemeleri gerektiği uyarısında bulundu.

Gazetecilerin sorularını de cevaplayan Bakan Faruk Çelik, şu andaki çalışmanın var olan fiyatları düşürmek, bir başkasını yükseltmek yaklaşımı içinde olmadığına işaret etti.

Çelik, “İthal imkanı elimizde var. Yaklaşık 50 bin ton et ithal etme imkanımızın olduğu bir ortamda söylüyorum. İthalat yaparsanız fiyatları çok daha aşağılara çekersiniz. Bakışımız üretimin sürekliliği ve artışından yana. Sürekli et konusunun gündemde olması konuşulması sektörü ve bizi rahatsız ediyor. Tavan fiyatlar kondu ve herkesi buna uymasını bekliyoruz ve bunlar kılı kırk yararak belirlemeye çalıştığımız hususlardır” dedi.

“HAYVANCILIĞIN GELECEĞİNE DARBE VURMAMALIYIZ”

Fiyatlarının düşüklüğü konusunda görüş beyan edenler olabileceğini dile getiren Çelik, kırmızı et piyasasının çok oynamasının doğru olmadığına dikkat çekti.

Bakan Çelik, kasapların yeni tavan fiyatları uygulamasına karşın marketlerde durumun ne olacağı sorusuna “Biz bu serbest piyasayı hatırlatarak konuşmamızı yaptık. Müdahale anlamında bir toplantı değildir. Sektör, geleceği için özellik bu buluşmayı talep etti. Geçmişte de yaşananlar var 2010 yılda yaşananları sektör temsilcileri özetledi. Hayvancılığımızın geleceğine bir darbe vurmamalıyız” karşılığını verdi.

Bakan Çelik, aldıkları kararın üreticiyi, besiciyi koruma yönünde alınmış bir karar olduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın