Bakan Çelik Bakanlar Kurulu’na sunum yapacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım sektörüne yönelik kapsamlı bir çalışma yaptıklarını ve Bakanlar Kurulu’na sunum yapacağını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Vladimir Rakhmanin ve beraberindeki heyeti kabul eden Çelik, gündemle ilgili soruları da yanıtladı.

Kırmızı ette KDV indirimine yönelik bakanlığın bir çalışmasının olup olmadığının sorulması üzerine Çelik, “Et ve fiyat konusu çok farklı tartışılıyor. Bizim etle ilgili bütün çalışmalarımız sektör temsilcileri, partnerleri ile beraber yaptığımız bir çalışmadır. Bütün aldığımız ve alacağımız kararlar hayvan varlığını artırmaya yönelik kararlardır. Bunun için ne gibi engeller varsa onları değerlendirdik, tartıştık. Bölge toplantılarında bizzat üreticilerle görüşmeler yaparak değerlendirdik” dedi.

Yalnız etle ilgili değil, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ilgili kapsamlı bir sunumu tamamladıklarını kaydeden Çelik, çalışmayı en yakın zamanda Bakanlar Kurulu’na sunacaklarını, değerlendirerek tartışacaklarını kaydetti. Çelik, “Netice itibarıyla bir konuda değil, birçok konuda kararlar alma aşamasına geldiğimizi ifade edeyim. Bu konu da sorduğunuz soru da içerisinde” dedi.

Çelik, “Ette KDV indirimi teklifi götürecek misiniz?” sorusuna da “Tabii, spesifik olarak o işin bir boyutu ama birçok konu var. Hem hayvan varlığımızın geleceğiyle ilgili hem tarım ile ilgili ve diğer alanlarla ilgili çok kapsamlı bir sunum ve bu sunumun Bakanlar Kurulu’na gelme aşamasında olduğunu söyleyebilirim” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın