“Antibiyotiklerin yarısı hayvancılıkta kullanılıyor”

Küresel Çevre Örgütü Greenpeace’e göre dünyada tüketilen antibiyotiklerin yarısı hayvancılık endüstrisinde kullanılıyor. Aşırı antibiyotik kullanımının yarattığı ‘antibiyotik direnci’ geleceğin en önemli sağlık tehdidi olarak gösteriliyor.

Tavukçuluk endüstrisinin mevcut uygulamaları ile hem halk sağlığını riske attığını hem de doğaya zarar verdiğini öne süren Greenpeace, “Daha az yemle daha çok et üretimini amaçlayan endüstri, tavukları adeta “hastalık önleyici ilaçlar” yani içerisinde antibiyotiklerin de bulunduğu profilaktiklerle besliyor. Aşırı antibiyotik tüketimi ise yarattığı antibiyotik direnci nedeniyle Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından insanlığın önündeki en büyük sağlık tehdidi olarak tanımlanıyor.  Dünyada tüketilen antibiyotiklerin yarısı hayvancılık endüstrisi tarafından kullanılıyor” açıklamasında bulundu.

Greenpeace Akdeniz Tarım ve Gıda Kampanya Sorumlusu Tarık Nejat Dinç, endüstriyel tavukçuluğun tüketiciler için teşkil ettiği risklerin, sırf az yemle daha çok et elde etmek uğruna, tavuklar hasta değilken verilen profilaktiklerle sınırlı olmadığını belirterek GDO’lu hayvansal yemlere de dikkat çekti.

“Tavuklar dünyanın öbür ucundan ithal edilen GDO’larla besleniyor. Genetiği değiştirilmiş soyalar sağlığımızla birlikte yıllık 1 milyar dolarlık ithalat hacmi ile cebimizi de zora sokuyor” diyen Dinç, “Türkiye’nin ithal ettiği soyaların neredeyse tamamı GDO. Ve bu GDO’ların neredeyse yarısından fazlası tek başına tavukçuluk endüstrisi tarafından kullanılıyor. Oysa Türkiye uygun iklim koşulları ve 3 milyon hektarın üzerinde atıl duran ekilebilir arazisiyle, tavukçuluk endüstrisinin ihtiyaç duyduğu soyayı veya alternatif protein kaynaklarını -üstelik de GDO’suz- kat be kat kendi başına yetiştirebilecek kapasitede. Ancak kurdukları düzeni bozmak istemeyen tavuk şirketleri, yerli kaynaklarımızı harekete geçirmek yerine, bizleri GDO’lara boğmak pahasına her yıl yüz milyonlarca dolar dövizimizi heba ediyor” diye konuştu.

 

 

Bir cevap yazın