700 bin ton patates tarlada kaldı!

Türkiye’de üretimin 5’te 1’ini karşıladığı için ‘Patates deposu’ olarak bilinen Niğde’de patates hasadı ağustos ayının başında başladı ancak maliyeti 35 kuruşu bulan patatese 18-22 kuruş arasında alıcı çıkınca ürün tarlada kaldı. 

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, patatesin kilogram maliyetinin 35 kuruş olduğunu ancak tarlada 18-22 kuruş arası alıcı bulduğu için üreticilerin büyük bir çoğunluğunun hasat yapmama kararı aldığını söyledi.

Düşük fiyat nedeniyle üreticinin hayal kırıklığı yaşadığını belirten Kenar, “Şu an tarlada 700 bin ton patates hasat edilmeyi bekliyor” dedi.

Kayıtlara göre bu yıl 210 bin dekar alanda patates ekimi yapıldığını belirten Kenar, “Bu yıl yaklaşık 730 bin ton rekolte bekliyoruz ve bunun 30 bin tonu da hasat edilmiş durumda” dedi.

Geçen yıllarda patatesin kilosunun 5 liraya kadar çıktığını hatırlatan Veli Kenar, bu yıl ise tarladaki fiyatının maliyetin çok altında olduğunu söyledi. Patates eken çiftçilerin zarar ettiğini belirten Veli kenar, şunları söyledi: “Patatesin kilosu bu yıl 18-22 kuruş arasında alıcı buluyor. Patatesin maliyeti ise 35 kuruş. Hallerde de 50-60 kuruş arasında satılıyor. Patatesin maliyetinin altında alıcı bulması, üzerine bir de tarlada toplama ve nakliye masrafı eklenmesiyle çiftçilerimiz zarar edeceği için bu yıl patatesi hasat etmeme kararı aldı. Üreticilerin tamamına yakını hasadı durdurup fiyatlar yükselir umuduyla beklemeye başladı. Şu an tarlada 700 bin ton patates hasat edilmeyi bekliyor. Bu kayıtlı tarlalardan beklenen rekolte. Kayıt dışı ekimlerle tarlada bırakılan patates 700 bin tonun üzerindedir.”

Geçen yıl da yine fiyatların düşük olması ve pazar sıkıntısı nedeniyle alıcı bulamayan yaklaşık 100 bin ton ya hayvan yemi olmuş ya da çöpe atılmıştı.

Bir cevap yazın