141 ova korumaya alındı

Geçtiğimiz yıl açıklanan ve büyük yankı uyandıran ‘Milli Tarım Projesi’nde 184 ovanın tarımsal sit alanı ilan edileceği kamuoyuna duyurulmuştu.

21 Ocak 2017 tarih ve mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Bazı Ovaların Büyük Ova Koruma Alanı Olarak Belirlenmesine İlişkin Karar” ile 49 ili kapsayan 141 ova, ‘büyük ova koruma alanı’ ilan edildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar doğrultusunda “Tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği, ekli liste ile haritalarda adları ve sınırları gösterilen ovalar, büyük ova koruma alanı olarak belirlenmiştir” denildi.

Yani daha özet bir anlatımla artık bu ovalar tarım dışı faaliyetler için kullanılamayacak. Bu ovalar kentleşme baskısı altında kalmayacak. Buralarda inşaat değil tarım ve hayvancılık yapılacak.

2016 yılının Ekim ayında Başbakan Binali Yıldırım kamuoyuna ‘Milli Tarım Projesi’ni açıklamıştı.

Milli Tarım Projesi kapsamında alınan kararları ve atılacak adımları maddeler halinde açıklayan Yıldırım, “184 ova sit alanı ilan edilecek, tarım dışında bir çivi dahi çakılmayacak” demişti.

Tarım Bakanlığı yetkilileri geçtiğimiz günlerde önce tehlike altındaki 184 ovanın, “Büyük Ova” statüsüne alınması için çalışmalar yapıldığını ve ardından 28 ova için daha çalışma başlatıldığını duyurmuştu.

Böylece hedeflenen, toplam 212 ovanın “büyük ova” statüsüne alınması.

Resmi Gazete’de koruma altına alınan ova sayısı 141. Umarız diğer 71 ovanın da işlemleri tamamlanarak en kısa sürede koruma kapsamına alınır.

Neredeyse her gün televizyon kanallarında tarım arazilerinin korunması yönünde kamu spotları yayınlanıyor.

Hızla azalan tarım topraklarının kentleşme, sanayileşme gibi türlü baskı ve tehditlere maruz kaldığı yönünde bilgiler paylaşılıyor.

Bu tehlikenin önüne geçebilecek olan TV’deki kamu spotunu izleyen vatandaş değil, devlettir.

Türkiye’nin sahip olduğu ovalar, Türkiye’nin gıda güvenliği açısından stratejik ve kritik önemde.

Türkiye’de yılda ortalama 100 bin hektar tarım topraklarının amaç dışı ve yanlış kullanım sonucu yok olduğu bir ortamda, sahip olduğumuz her karış toprak ve suyun değeri ve önemi her geçen gün daha da artıyor.

O yüzden bu kararları destekliyoruz ve tarımsal sit kararının devamının gelmesi için konunun takipçisi olacağız.

İrfan Donat

Bloomberg HT Tarım Editörü

idonat@bloomberght.com

http://tarimanaliz.com/tarim-4-0/

Bir cevap yazın