10 yılda 3 milyon hektar verimli arazi imara açıldı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, son 10 yılda 3 milyon hektar verimli toprağın imara açıldığını söyledi.


Denizli’de 12’nci Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı’nın açılış töreninde konuşan Bayraktar, belediye başkanlarına çağrıda bulunarak çocukların geleceği olan verimli tarım arazilerinin imara açılmamasını istedi.

Bayraktar, “Son 10 yılda 3 milyon hektar araziyi imara açmışız. Verimli tarım arazileri 26 milyon hektardan 23 milyon hektara düşmüş. Bu gidişat tehlikeli. Dünyada enerji, gıda en stratejik sektör diyoruz. Bununla ilgili bütün ülkeler tedbirler alıyor. Kendi topraklarında değil, başka ülkelerde üretim yapıyor. Üretimleri orada üretip kendi markalarını basıyor. Biz verimli arazileri kaybedersek nerede üretim yapacağız?” dedi.

KİRLİ SULAR İYİ TARIM UYGULAMASINA ENGEL OLUYOR

Türkiye’nin sanayileşmeye ihtiyacı olduğunu ancak bunun gerekli önlemler alınarak yapılması gerektiğini savunan Bayraktar, “Sular çok önemli. Ama akarsularımız neden bu kadar çok kirletiyoruz. Elbette sanayileşeceğiz. Bizim hedefimiz sanayileşmek değil sanayi ötesi bir topluluk haline geleceğiz. Üretim yapacağız ama kimyasal atıklarla suları kirleteceğiz. Peki kimyasal atıklarla yetişen bu ürünleri çoluk çocuğumuza nasıl yedireceğiz? Yaşamak önemli ama yaşatmak daha çok önemli. Gelişen sanayi ülkelerinde tarım da gelişmiştir. İyi tarım uygulamalarında üretici nasıl üretilmiş diye bakıyor. Çiftçiye sulardan dolayı sertifika verilemiyor” diye konuştu.

“TARIMSAL DESTEKLERİN YARISI YÜZDE BEŞLİK KESİME GİDİYOR”

TZOB olarak büyük işletmelere karşı olmadıklarını fakat hiç bir ülkenin aile işletmelerini desteklemediği müddetçe tarımda kendini güvencede hissedemeyeceğini vurgulayan Bayraktar, “Hesabımızı doğru yapalım. Aile işletmeleri daha az maliyetlidir. Bedava sıfır faizli para aldım diye yatırım yapanlar bunu sadece ekonomik maliyet olarak görüp bir müddet sonra buradan çekiliyor. Ama aile işletmeleri insana yatırım yapıyor. Ailesiyle beraber çalışıyor. Bildikleri iş bu. Aile şirketlerini optimal büyüklüğe ulaştırmanın yollarını bulmamız lazım. Tarımsal kredileri buralarda kullanmamız lazım. Destekleme politikaları tüm baştan değiştirmemiz lazım. Bugün desteklerin yarısı yüzde beşlik diğer yarısı yüzde 95’lik kesime gidiyor. Bunun değişmesi lazım” diye konuştu.

İşletmelerini yüzde 48’inin bin liranın altında destek aldığını, yüzde 70’inin ise iki bin liranın altında destek aldığını hatırlatan Bayraktar, “Adama bin lira veriyorsun gidiyor tarım müdürlüğüne alıyor dosya parası, bize geliyor aidat veriyor. Yol parası geliş gidiş gidiyor 200 lira. 800 lirayla mı çiftçi ayağa kalkacak? Artık politikaları değiştirmemiz lazım. Ziraat Bankası artık ‘Çiftçi Bankası’ olsun küçük işletmelere kredi versin” çağrısından bulundu.

Bir cevap yazın